Szlakiem dworów i pałaców kaszubskich

Musimy się zgodzić z faktem, że kiedy odwiedzicie nasze Brzozowisko, tutejsza okolica zachwyci was bezwzględnie. Jednak Kaszuby są na tyle magiczne, że warto przyjrzeć się i bliżej.  oprócz zachwycającej i urzekającej przyrody kryją one w sobie wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Dzięki temu, że nasz brzozowy zakątek leży w doskonałym miejscu komunikacyjnym, z powodzeniem możecie wybrać się na wyprawę szlakiem dworów i pałaców kaszubskich. Jakie punkty na mapie należy zaznaczyć? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Malownicze Kaszuby i zachwycające zabytki

Kaszuby północne to region, który bierzemy dzisiaj pod lupę. Oprócz tego, że są one malowniczo ułożone, zachwycają także licznymi szlacheckimi dwójkami oraz pałacami. Zabytki te należały kiedyś do najznamienitszych pomorskich rodzin, także zaznaczyć należy, że te imponujące rezydencje były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Otaczająca je aura tajemniczości jeszcze bardziej dodaje im uroku. Ponadto warto wiedzieć o tym, że wiele z tych obiektów przetrwało sporo burzliwych losów. Niektóre z nich są obiektami turystycznymi, innych instytucjami promującymi kultury, a jeszcze inne pilnie wymagają renowacji.

Odwiedzając nasze Brzozowisko warto z pewnością odwiedzić te najbardziej okazałe rezydencje, które kryją w sobie bogatą historię Kaszub, ale z powodzeniem możemy połączyć je z aktywnym spędzaniem czasu. Jak już wspomnieliśmy w naszej ofercie, do bliskich obiektów położonych na Kaszubach, które warto zobaczyć, z naszego Brzozowiska z powodzeniem uda Wam się dotrzeć rowerami.

Zachwycające budowle w samym sercu Kaszub

O Rekowie głośno było jeszcze w średniowieczu, to pałac ten, który Wam polecamy, powstał dopiero pod koniec XIX wieku. Właściciel, który urzeczony był włoską architekturą, postanowił zbudować w tej miejscowości ciekawą rezydencję, która wyróżnia się czworoboczna wieża. Z czasem do majątku została dobudowana kuźnia, ale dzisiaj mieszkańcy Rekowa Głównego znają ten zabytek jako kaplicę Świętego Huberta. W roku 2006 udało się zakończyć renowację tego obiektu i odtworzyć jego dawną elegancję. Dzisiaj znajduje się tam kameralny hotel Wieniawa.

W XVIII wieku miasto Wejherowo miała nieco ponad 100 lat. Nad brzegiem potoku Cedron postanowiono zbudować rodzinną rezydencję według pomysłu Ignacego Franciszka Przebendowskiego. Jednak realizację tego planu przerwano ze względu na kłopoty finansowe i pierwszy rozbiór Polski. Majątek został sprzedany, ale udało się go rozbudować. Ostateczna budowa zakończyła się w roku 1857 i w tej formie aktualnie możemy zobaczyć rezydencję. Obecnie w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów Znajdziemy w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Muzeum to promuje regionalną kulturę, a w swoich zbiorach posiada unikalne dzieła. Część ekspozycji została również poświęcona muzyce słupskiej, a w odnowionych wnętrzach uda nam się podziwiać także stare rękopisy i starodruki, czy także popularne dzieła sztuki tego regionu i pamiątki związane z ich twórcami.

Niezwykle malowniczy obiektem położonym nad Zatoką Pucką jest pałac w Rzucewie. Niewątpliwie wiele osób słyszało już o tym obiekcie. W tym miejscu gościł nawet sam król Jan III Sobieski, który według legendy miał własnoręcznie sadzić drzewa lipowe, które witają gości wzdłuż alei prowadzącej do pałacu. Budynek na przestrzeni na dwóch wielokrotnie przebudowywany, gdyż wraz z najazdem szwedzkich i rosyjskich wojsk został zniszczony. Po drugiej wojnie światowej, kiedy ówcześnie pełnił swoją pałacową funkcję, zaczął popadać w ruinę. Na szczęście od zapomnienia uratował go tamtejszy przedsiębiorca i udało mu się przywrócić go do świetności. Dzisiaj zamek z powodzeniem można odwiedzić i cieszyć się tamtejszym pięknym ogrodem, odwiedzić stajnię, a także skorzystać z romantycznej przejażdżki konnej nad brzegiem morza. 

Wymieniając pałace i dworki kaszubskie, nie możemy zapomnieć o prawdziwej perełce, a mianowicie zachęcamy do odwiedzenia pałacu w Ciekocinku. Wzmianki o tej miejscowości pojawiają się w dokumentach zakonu krzyżackiego jeszcze z XIV wieku. Ten niezwykły obiekt wyróżnia się bogatą historią, mimo tego, że powstał dopiero na początku XX wieku. W roku 2004 był on niemal całkowicie zniszczony, jego wnętrza opustoszałe wydawały się nie do odratowania. Jedynym elementem wyposażenia, który zachował się z dawnych czasów, była tak naprawdę kratka wentylacyjna. Renowacja tego obiektu zajęła 10 lat, ale niewątpliwie możemy uznać ją za udaną. Czujne oko konserwatora zadbało o to, by został połączony w obiekcie tym styl z początku XIX wieku z nienachalną nowoczesnością.

Podsumowanie

Wymieniliśmy tylko kilka obiektów, które w sposób szczególny zasługują na uwagę. Oczywiście na mapie Kaszub zaznaczyć należy znacznie więcej miejsc, w które noszą w sobie ducha historii. Planując pobyt w naszym Brzozowisku Tuchomoko niewątpliwie warto bliżej przyjrzeć się tutejszym zabytkom i wykorzystać moment na co, by móc się nimi zachwycić.