Przysmaki kuchni Kaszubskiej

Kaszuby to nie tylko zachwycające krajobrazy, olśniewająca kultura regionu, tamtejsze obyczaje, ale również bogate dziedzictwo kulturowe. Odwiedzając nasze Brzozowisko niewątpliwie będziecie mogli cieszyć się pięknym okolicznej przyrody i wypoczywać w tych doskonałych warunkach odpowiadających za relaks i wyciszenie, ale również dzięki temu, że miejsce to znajduje się w niedalekim oddaleniu od podstawowych obiektów, które warto odwiedzić na Kaszubach, z powodzeniem zaczerpniecie również okolicznej kultury. Jednak Kaszuby to na tyle bogate dziedzictwo, że wymienić należy również tę wyjątkową kuchnię.

Bogate dziedzictwo, czyli przysmaki kaszubskie

Kaszuby to bogata historia, w której nie brakuje zawirowań, piękne dziedzictwo kulturowe, pielęgnowana po dziś dzień, ale również kuchnia kaszubska, która wykorzystuje całe bogactwo okolicznych lasów, jezior, sadów, pól, łąk oraz mórz.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że kuchnia kaszubska w sposób szczególny związana jest z tamtejszym codziennym życiem mieszkańców. Łączy się z ich pracą, pozycją, którą zajmowali w społeczeństwie, a wszystkie posiłki przygotowywano i najczęściej podawana w samo południe, kiedy biły dzwony kościelne. Możemy liczyć również na to, że potrawy kuchni kaszubskiej są smaczne i łatwe w przygotowaniu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Ryby, czyli podstawowy atrybut tego regionu

Nikogo nie powinny dziwić dużej ilości ryb, które zasolone są w beczkach na zimę i przygotowywane do smażenia na postne dni. Wyjęte z solanki, dobrze następnie wymoczone, będą smakowały zupełnie jak świeże. W kuchni kaszubskiej mniejszej ilości ryb zasmażana się na bieżąco. Oczywiście wszędzie tam, gdzie na bóstwo jest dobrze rozwinięte, tam by będą stanowiły zawsze podstawę receptury kuchni kaszubskiej. Na uwagę zasługuje chociażby zupa rybna, która w roku 2008 zdobyła nominację do Perły i drugie miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo — Smaki Regionów. Lokalne przysłowie głosi dość humorystycznie, że “kiedy ryba ma być dobra, powinna trzy razy pływać: w wodzie, maśle i w winie”.

Cuda z lokalnych gospodarstw

Wspomnieć również należy, że w kuchni Kaszubskiej panują ciekawe nawyki, a między innymi wynika to z faktu, że niemal każde gospodarstwo prowadziło chów drobiu oraz zwierząt. Przed każdym świętem Wielkanocy i Bożym Narodzeniem, weselem, czy innymi ważnymi wydarzeniami korzystano z dobrodziejstw swoich gospodarstw, czyli bito kaczki, gęsi i zarzynano świnie. W związku z tym, że kury rosły zdecydowanie szybciej, delektowano się nimi na podczas niedzielnych obiadów.

Mawiano, że “na Świętego Marcina najlepsza Gęsina”, dlatego gęsi zarzynana w listopadzie. Jeżeli chodzi o mięso ze świni, wykorzystywano dokładnie każdy kawałek. Dzielono je według przeznaczenia: do wędzenia, do gotowania, do wyrobu kiełbas i do zasolenia. Oczywiście w każdym domu nie brakowało smalcu, a wytapiano go ze świeżej słoniny przy okazji świniobicia. Smalec stanowił podstawę zapasów spożywczych i w każdej kuchni znajdował się kamienny garnek ze smalcem okraszonym skwarkami. Ponadto na uwagę zasługuje także okrasa z gęsi, która nie bez przyczyny zdobyła pierwsze miejsce za potrawę ekologiczną na konkursie w Lęborku.

Produkty zbożowe

Oczywiście produkty zbożowe już od wieków stanowią podstawę wyżywienia. Na Kaszubach podstawowymi zbożami są żyto, pszenica, jęczmień oraz gryka, z których wyrabia się oczywiście mąkę oraz każda. Kasza z kolei stanowi podstawę tradycyjnych potraw. Jedzono ją z mlekiem, dodawano do zup oraz nawet niektórych wyrobów wędliniarskich.

Niezaprzeczalnym przysmakiem na Kaszubach jeszcze niegdyś były ruchanki, które aktualnie możemy skosztować w muzeum etnograficznym we Wdzydzach i na kwaterach agroturystycznych.

Zupy

Na Kaszubach zupę miały być syte i pożywne. Niezależnie od pory roku wykorzystywano dostępne produkty z pól, ogrodów oraz lasów. Nie brakowało mięsa, podrobów, ryb, maślanek, śmietany, a wszystko to pochodziło z domowych gospodarstw. Szczególnie polecamy zupę brzadową oraz zupę z brukwi. Koniecznie pamiętajcie, o tym będąc na Kaszubach, że “nie ta kucharka co przesoli, lecz ta kucharka co nie do soli”.

Podsumowanie

Jak widać, kuchnia kaszubska kusi nasz różnymi smakami. Oczywiście na przestrzeni wieków sytuacja się zmieniała, ale ciągle, odwiedzając tutejsze regiony, możemy liczyć na lokalne przysmaki i delektować się nimi podczas wymarzonych wakacji.