Jeziora w Polsce - kierunek Kaszuby

Trudno w to uwierzyć, ale naukowcy szacują, że regionie kaszubskim znajduje się nawet kilkanaście tysięcy jezior! To zaskakujący wynik i pewnie większość z nas nie miała o tym fakcie pojęcia. Według definicji jezioro jest to naturalny, nieposiadający połączenia z morzem zbiornik śródlądowy, w którym woda gromadzi się w zagłębieniu terenu (misa jeziora). W opisie nie ma żadnych kryteriów związanych z jego wielkością lub głębokością. Większość kaszubskich jezior to małe lub nawet bardzo małe zbiorniki. Tylko ponad 1000 z nich ma powierzchnię powyżej 1 hektara, a wiele dużych i znanych akwenów w tym regionie to kompleksy wodne, składające się z kilku połączonych ze sobą jezior. Najbardziej niezwykłym przykładem takiego ukształtowania terenu jest grupa Jezior Raduńskich czyli 14 zbiorników wodnych, które razem tworzą wyraźny kształt wodnego koła. Z lotu ptaka to niezapomniany widok.

Najbardziej znane jeziora na Kaszubach

Największe akwen wodny ziemi kaszubskiej to Jezioro Łebsko (7530 ha), trzecie największe jezioro w Polsce, zaraz po mazurskich Śniardwach i Mamrach. Następne jest Gardno (2470 ha), Wdzydze (1455,6 ha), które jest też najgłębszym akwenem na Kaszubach (68 m), Żarnowieckie (1431,6 ha), Charzykowskie (1350 ha), Raduńskie Dolne (737,2 ha), Sarbsko (677 ha), Jasień (587 ha), Gowidlińskie (510 ha), Mausz (428 ha). Jezioro Wdzydze dość często bywa podawane jako największy zbiornik wodny Kaszub, co jednak nie jest prawdą. Owszem, kompleks jezior wdzydzkich ma największą powierzchnię ze wszystkich akwenów Pojezierza Kaszubskiego, które jest częścią całego obszaru ziemi kaszubskiej. Zabawne jest to, że zarówno Łebsko (oddzielone od Bałyku tylko ruchomymi piaskami Mierzei Łebskiej) jak Wdzydze jest nazywane Kaszubskim Morzem,

Jezioro Łebsko to największe w Polsce jezioro przybrzeżne. Mimo dużej powierzchni (jego linia brzegowa to ponad 55 km) jest bardzo płytkie, zaledwie 6,3 m. Przepływająca przez nie rzeka Łeba ma tak krótkie ujście,  że odcinek ten nie stanowi bariery dla regularnego napływu wody morskiej do jeziora. Zjawisko zwane cofką podnosi lustro wody i sprawia, że jej zasolenie potrafi wtedy sięgać nawet 3‰! Wody Jeziora Łebsko wyróżniają się na tle innych kaszubskich jezior nie tylko słonawym smakiem, ale również małą czystością (trzecia klasa) i nieprzejrzystym charakterem. Związane jest to z dużą ilością zanieczyszczonej wody, niesionej przez wartki nurt Łeby, cofką morską oraz wielką ilością wpadające z Mierzei Łebskiej piasku. Łebsko oraz jego okolice to prawdziwy raj dla ornitologów, którzy mogą tu podziwiać wiele rzadkich i niespotykanych gatunków ptaków. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w tym rejonie z całą pewnością należy Łeba oraz Rowy, przez które w sezonie letnim przepływa istne „morze turystów”.  Dla tych, którzy chcą nacieszyć się bardziej kaszubskimi krajobrazami, polecamy zarezerwować domek nad jeziorem, którego toń jest bardziej przejrzysta a smak wody słodszy.

Jednym z najbardziej znanych jezior na Kaszubach jest z całą pewnością malownicze i niezwykle piękne Jezioro Wdzydze. Ten rozległy i bardzo głęboki kompleks wodny składa się z kilku pomniejszych jezior, których wzajemne położenie przypomina wyraźny kształt krzyża. Otoczone sosnowymi lasami wody akwenu są wręcz usiane licznymi wyspami i wysepkami. Największa z nich (Ostrów Wielki) ma aż 90 ha powierzchni, najmniejsze zaledwie wystają nad powierzchnię wody. Również i ten teren jest siedliskiem rzadkich gatunków ptactwa, dlatego w wielu miejscach zabronione jest cumowanie i biwakowanie, a cały obszar jeziora objęty jest strefą ciszy, co oznacza że na pewno nie usłyszymy tam hałaśliwych skuterów wodnych czy motorówek. Dla wielu zmęczonych hałasem turystów ta perspektywa może wydać się bardzo kusząca, jednak warto pamiętać, że podczas wakacji jest tam gwarno i tłoczno. Liczne atrakcje przyrodnicze i widokowe tej okolicy oraz odbywające się na akwenie regaty, każdego roku szczelnie zapełniają ośrodki wypoczynkowe, hotele i domki nad jeziorem.

Dla wszystkich, którzy stawiają znak równości między „kajaki i Kaszuby” polecamy Jeziora Raduńskie i spływ „Kółkiem Raduńskim”. Uważany za jeden z najpiękniejszych polskich szlaków wodnych, a jego trasa prowadzi przez 10 jezior i wynosi około 40 kilometrów. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić muzeum ceramiki kaszubskiej w Chmielnie. Nie jest aż tak popularne jak słynne Muzeum Ceramiki Bolesławiec, jednak miłośnicy lokalnego rękodzieła na pewno znajdą tam wiele pięknych i oryginalnych wyrobów.